Poradnik

Jak wybrać dobrą lodówkę? Ranking lodówek do zabudowy

lodówki do zabudowy

Przed Wami kolejny poradnik z cyklu jak wybrać AGD do kuchni – ranking lodówek do zabudowy. Piekarnikowe wpisy bardzo Wam się spodobały, więc dzisiaj czas na kolejny wpis o tym jak wybrać dobrą lodówkę. Zastanawiałam się jak ugryźć ten temat i postanowiłam, że zacznę od rankingu dla konkretnych przedziałów cenowych, a funkcjami to może zajmiemy się innym razem. Wiem z doświadczenia, że nie każdemu chce się przebijać przez całą masę technicznych danych na temat sprzętu – jeden czy dwa termostaty lub agregaty, itd. Jeśli Wam faktycznie na tym zależy, to pewnie już i tak wiecie jakich funkcji szukacie, a jeśli nie, to tutaj znajdziecie najciekawsze według mnie propozycje. No to zaczynamy!

Ciekawostka: jeśli chcecie porównać czy opłaca się płacić więcej za bardziej oszczędną lodówkę, to można przyjąć, że 1 kWh kosztuje 0,50zł. Także jeśli macie np. dopłacić 400zł za oszczędność rzędu 100 kWh rocznie, to w praktyce oznacza to że po 8 latach zacznie oszczędzać na tej różnicy prądu, także czasem nie warto dopłacać, by oszczędzić;) 

PRZEDZIAŁ CENOWY DO 1500 ZŁ

Co dostaniemy w tej cenie? Porządną lodówkę o klasie energetycznej A+ bez większych bajerów. Moja jest właśnie z tego przedziału, nie ma no frost, bo mi na nim zupełnie nie zależało, za to jest pojemna, cicha (ważne, jeśli śpicie w salonie z aneksem) i ma komory na warzywa. W zupełności mi wystarcza. Oto moje typy w tej kategorii:

jak wybrać lodówkę

1. Electrolux ENN12800AW (nowszy model ENN12801AW poza tym, że jest droższy o ok. 200zł, to innych różnic nie znalazłam) od 1170zł. Klasa A+, duża pojemność w standardowych wymiarach: zamrażarka 75l z 3 szufladami, chłodziarka 202l. Nie ma No Frost, za to jest automatyczne rozmrażanie chłodziarki (zamrażarki już nie), cicha (36 dB), zużycie energii rocznie 297 kWh. 2 szuflady na warzywa, potrafi zamrozić 4 kg w ciągu doby, a w razie awarii prądu wytrzyma 22 godziny.

2. Whirlpool ART 6510 A+ SF w cenie od 1280zł. Kategoria A+, zużycie energii 299kWh rocznie, dobra pojemność (195l chłodziarka, 80l zamrażarka), cicha – 35dB. W przypadku awarii mamy 19 godzin bezpiecznego przechowywania żywności. W tej cenie dostajemy też stelaż na butelki oraz „szósty zmysł” w naszej lodówce, filtr antybakteryjny oraz technologię „stop frost” – aby rozmrozić zamrażarkę wyjmujemy tylko katalizator, który zbiera cały lód.

3. Amica BK316.3AA w cenie od 1140zł. W rankingu umieściłam ją za klasę energetyczną A++ – roczne zużycie energii wynosi tylko 204 kWh. Dodatkowo jest też półka na butelki, jeśli komuś na tym zależy. I tylko w tym jest lepsza od wyżej opisanych modeli, ponieważ pojemność jest już mniejsza (190l chłodziarka, 70l zamrażarka), czas przechowywania żywności w razie awarii prądu to tylko 11 godzin, no i jest też głośniejsza – 41dB. 

4. Amica BK316.3FA w cenie od 1260zł. W rankingu jest za technologię No Frost w tej cenie, za to jest jednak pojemnościowo mniejsza (chłodziarka 190l, zamrażarka 56l), dość głośna – 41 dB, no i w razie awarii wytrzymuje 11 godzin. Zużycie prądu to rocznie 270kWh, czyli całkiem dobrze jak na kategorię A+. W pakiecie półka na butelki.

PRZEDZIAŁ CENOWY 1500 – 2000 ZŁ

W tym przedziale cenowym jest sporo modeli, które posiadają dokładnie te same funkcje, które występują już w poprzedniej kategorii cenowej. Znalazłam jednak trzy modele, którymi możecie być zainteresowani.

jak wybrać lodówkę

1. Gorenje RKI 5181 KWw cenie od 1600zł – kategoria A+, zużycie energii 291 kWh rocznie, głośność 41 dB, duża chłodziarka 221l do tego zamrażarka 61l – dobra opcja dla tych osób, które wolą mieć większą lodówkę i mrożą mniej. Poza komorą na warzywa jest także komora Fresh Zone do przechowywania mięsa i ryb w temperaturze 0’C.

2. Whirlpool ART 880 A+ NF w cenie od 1850zł – kategoria A+, zużycie energii 312 kWh rocznie, głośność 38dB, pojemność chłodziarki 201l, zamrażarki 63l. Posiada system No Frost, 2 termostaty, jest w stanie zamrozić 9kg w ciągu doby. Technologia „szóstego zmysłu” (czujniki, które automatycznie regulują temperaturę w lodówce wychwytując jej zmiany oraz zachowują właściwą wilgotność.). W lodówce jest także wymienny filtr antybakteryjny wychwytujący zanieczyszczenia, pleśnie i bakterie, który niweluje nieprzyjemne zapachy.

3. Electrolux ENN12803CW w cenie od 1950zł – kategoria A+, zużycie energii 296 kWh rocznie, głośność 35dB, pojemność chłodziarki 200l, zamrażarki 75l. Nie ma systemu No Frost, ale za to posiada automatyczne rozmrażanie chłodziarki, funkcję szybkiego chłodzenia oraz zamrażania, funkcję wakacyjną pozwalającą oszczędzić energię podczas dłuższej nieobecności. Do tego alarm sygnalizujący otwarte drzwi i oddzielne elektroniczne sterowanie dla chłodziarki i zamrażarki.

Generalnie powyżej 2000zł nie znalazłam już jakichś wielkich rewelacji, ponieważ w tym wyższym przedziale cena odzwierciedla głównie markę i czasem (nie zawsze) lepszą jakość. W związku z tym polecam jednak ograniczyć się do przedziału 2 tysięcy złotych, a jeśli ktoś ma za dużo gotówki, to można ją na pewno lepiej spożytkować wydając na inne sprzęty kuchenne;)

(Visited 4 981 times, 1 visits today)

You Might Also Like