Dzisiaj wpis szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze, bo jest to przepis na sok niesamowicie zdrowy, o czym za chwilkę napiszę więcej. A po drugie, ponieważ bierze udział w konkursie „Blogerzy kochają olej rzepakowy”. Pierwsze co mi przyszło na myśl, gdy zobaczyłam ten konkurs, to pomysł na to jak przemycić olej rzepakowy w postaci nieprzetworzonej, tak by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników i jednocześnie zrobić to z wielkim smakiem. Pomysł na baaardzo witaminowy sok, do którego olej rzepakowy jest wręcz idealnym dodatkiem, ponieważ zawiera on kwas tłuszczowy omega-3. Pomaga on naszemu organizmowi jeszcze lepiej przyswoić takie witaminy jak A, D, E i K, które zawarte są w moim pysznej bombie witaminkowej:)
Składniki:
– 3 łyżki oleju rzepakowego
– 250g buraków
– 800g jabłek
– 800g marchewki
– garść świeżej mięty
– 1 korzeń pietruszki
Przygotowanie:
Z buraków, jabłek, marchwi, pietruszki i mięty wycisnąć sok. Następnie wąską strużką dodać olej i dokładnie wymieszać.
Niektórzy piszą, że sok z dodatkiem buraków należy odstawić na jakiś czas ( i tu zdania są podzielone – od 15 minut do 2 godzin), ponieważ nieprzyzwyczajony do niego żołądek może się trochę zbuntować – ja nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam pijąc świeży sok, aczkolwiek lojalnie uprzedzam o tym, co przeczytałam :)
P.S. Jak zawsze pamiętajcie, że specjalnie dla Was sklep hurom.pl przygotował 5% rabatu na hasło: klaudia-o-gotowaniu :)
Informacje dodatkowe:
Olej rzepakowy – zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także witaminy A i E. Kwasy omega-3 są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, ponieważ wpływają na pracę mózgu niemowlęcia, ponadto wpływają także na sprawność umysłu i łatwość zapamiętywania.
Buraki – zawiera błonnik, który reguluje procesy trawienne. Ponadto badania dowodzą, że picie 0,5l soku z buraków dziennie zwiększa naszą wytrzymałość fizyczną o 16%, z tego powodu szczególnie polecam go sportowcom. Buraki obniżają także ciśnienie krwi i działają antyrakowo. Zawierają także kwas foliowy oraz wspomaga procesy krwiotwórcze, co zapobiega anemii – te cechy są szczególnie ważne dla kobiet w ciąży lub też ją planujących. W ich składzie znajdziemy także całą paletę witamin z grupy B, które zmniejszają nasze napięcie oraz wspomagają koncentrację, pamięć i refleks.
Marchew – zawiera witaminy A, B, C, E, K oraz żelazo – trochę tego jest ;) Wzmacnia układ nerwowy oraz funkcje ochronne organizmu, działa bakteriobójczo. Polecany karmiącym matkom, ponieważ znacznie poprawia jakość mleka. Poza tym hamuje powstawanie komórek nowotworowych, wzmacnia wzrok, skórę i zęby.
Jabłko – witaminy Ai C, magnez, błonnik, żelazo, potas – głównie o tym się słyszy przy temacie jabłek. Warto jednak pamiętać, że jabłka zawierają także pektyny, które pozwalają pozbyć się naszemu organizmowi metali ciężkich – jest to szczególnie istotne dla palaczy, a także mieszkańców dużych miast. Najwięcej witaminy C znajduje się pod skórką, dlatego jabłka na sok pozostawiam nieobrane.
Pietruszka – witamina C, kwas foliowy, żelazo. Pomocna przy zwalczaniu anemii. Oczyszcza krew, działa uodparniająco oraz antytoksycznie. Pomocna przy problemach z pęcherzem.
Mięta – posiada właściwości lecznicze, pobudza trawienie, działa uspokajająco. Polecana przy problemach migrenowych. Przeciwdziała mdłościom i wzdęciom (polecane dla kobiet w ciąży).
Ciekawe linki: