Nie było mnie tu jakiś czas już. Mój świat stanął ostatnio na głowie, powywracał się trochę i teraz powoli wraca do codzienności. Tak to już ze mną jest, że lekiem dla mnie jest kuchnia. Kiedy muszę leżeć, czytam blogi kulinarne, opowieści o chlebach i podróżach w nieznane, które zawsze związane są w jakiś sposób z tradycjami kuchennymi. Doczytuję Julię Child piszącą o jej życiu we Francji, niezmiennie podziwiając jej zapał, energię i prostą serdeczność. Gdy tylko mam więcej sił, uruchamiam robota kuchennego i robię chleb. Właściwe sam się robi, a ja mu trochę pomagam:) W jesienne dni, te mniej lub bardziej ciepłe, mam ochotę na październikowe kolory. Pomarańczową dynię.
Dynię wraz z pozostałymi warzywami można upiec w piekarniku (wystarczy pół godziny w temp. 200’C), ale gdy nie mamy na to czasu, to można wszystko również podsmażyć i też będzie pysznie. Idealnie byłoby zrobić tę zupę na domowym warzywnym bulionie, ale… z dodatkiem wody też będzie dobrze;)
W razie, gdybyście mieli chwilę na gotowanie bulionu, podaję przepis:
Warzywa: 3 marchewki, cebula, 2 ząbki czosnku, kawałek selera, korzeń pietruszki, liście pora
Warzywa włożyć do ok. 1,5 litra zimnej wody, dodać 2-3 liście laurowe, 2-3 kulki ziela angielskiego, ewentualnie trochę lubczyku i jałowiec jeśli macie. Zagotować na średnim ogniu, posolić i gotować na małym ogniu pod przykryciem jeszcze ok. 40-60 minut. Wyjąć warzywa i zachować sam wywar – możecie użyć go jako bazę do zup, sosów czy risotto.
Składniki na zupę:
– ok. 500g dyni (waga po obraniu i usunięciu pestek)
– 1 mała papryczka chilli (pestki należy wyjąć)
– 1 duży ziemniak
– pół pora (białej części)
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 1 duże jabłko
– sól, pieprz, opcjonalnie: kurkuma
– posiekana pietruszka lub tymianek – na wierzch do smaku
– 2 łyżki masła + 1 łyżka oliwy
Przygotowanie:
Warzywa i jabłko obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Podsmażamy na roztopionym maśle z oliwą przez ok. 10 minut. Następnie wlewamy ok. 700 ml bulionu (ewentualnie wody), dodajemy sól, pieprz i gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez ok. 30 minut. Po tym czasie miksujemy blenderem zupę, aż do uzyskania kremu. W razie potrzeby doprawiamy i dolewamy jeszcze trochę bulionu, do uzyskania pożądanej konsystencji.
Podajemy ze świeżo posiekanymi ziołami: pietruszką lub tymiankiem. Idealnym dopełnieniem będzie kromka razowego chleba.