Przepis na ten biszkopt różni się od tego klasycznego, gdzie osobno ubija się białka. Kolejną zmianą jest tutaj także dodatek masła, który sprawia że nasz biszkopt jest bardziej wilgotny niż ten klasyczny. Pierwszy raz robiłam go bazując na przepisie Julii Child, a potem dostosowałam go do moich potrzeb, kiedy to potrzebowałam zrobić tort przekładany dwiema masami. Dodatkowym plusem tego ciasta jest fakt, że nie używamy proszku do pieczenia – niestety coraz więcej osób źle się czuje po spożyciu ciasta z jego dodatkiem. Ponadto biszkoptową masę można użyć nie tylko do zrobienia tortu, ale także do przygotowania małych babeczek, które potem przełoży się dowolnym kremem. Także korzystajcie!:)
Propozycja na tort brzoskwiniowy:
Można przekładać biszkopt dowolnymi masami i owocami :) Ja polecam Wam przygotowanie porcji kremu cukierniczego (przepis tutaj) i użycie jednej puszki brzoskwiń (lub ananasów). Syropem z brzoskwiń nasącza się delikatnie 3 krążki biszkopta, następnie na pierwszym z nich rozsmarowuje się 1/3 kremu i nakłada plasterki brzoskwiń. Przykrywamy kolejnym biszkoptem i powtarzamy czynności. Następnie nakładamy na wierzch ostatni biszkopt i ozdabiamy go wedle uznania – ja zwykle rozsmarowuję pozostałą 1/3 kremu, obsypuje wierzch i boki wiórkami kokosowymi lub startą białą czekoladą i na wierzchu układam kawałki brzoskwiń lub ananasa. Naprawdę jest pysznie i co dla mnie ważne, ten tort nie jest ani mdły, ani przesłodzony:)
Składniki (na tortownicę ok. 24-26cm):
– 60g roztopionego masła (lekko ciepłego)
– 7 jajek
– 190 g mąki pszennej (najlepiej tortowej)
– 175g cukru
– szczypta soli
– opcjonalnie: 1 łyżeczka esencji waniliowej
Przygotowanie:
1. Piekarnik nagrzewamy do 175’C – grzałka górna i dolna, bez termoobiegu. Tortownicę smarujemy masłem, na dno wykładamy papier do pieczenia, który również smarujemy masłem. Następnie formę oprószamy mąką, a jej nadmiar wysypujemy. Jajka ogrzewamy w bardzo ciepłej wodzie, następnie wycieramy do sucha – dzięki ogrzaniu, jajka osiągną większą objętość podczas ubijania.
2. Jajka wbijamy do dużej miski i ubijamy z cukrem i esencją waniliową, jeśli jej używacie. Ubijanie powinno trwać na tyle długo, by ubite jajka tworzyły wstążkę, gdy opuszczamy je z łyżki. W robocie kuchennym trwa to zazwyczaj niecałe 10 minut, przy użyciu miksera ręcznego, może to potrwać kilka minut dłużej. Generalnie jajka powinny prawie potroić swoją objętość.
3. Mąkę przesiewamy, by lepiej ją napowietrzyć, dodajemy sól. Następnie 1/4 mieszamy bardzo delikatnie z jajkami. Wsypujemy połowę pozostałej mąki, znów delikatnie należy ją wmieszać w masę, po czym łączymy z pozostałą mąką.
4. Masło łączymy z dwiema łyżkami masy jajecznej, a następnie łączmy je z pozostałym ciastem.
5. Biszkoptową masę przelewamy do przygotowanej tortownicy, delikatnie stukamy dnem o blat kuchenny by odpowietrzyć ciasto i pieczemy przez ok. 30-35 minut (test suchego patyczka powinien być wystarczający). Upieczony biszkopt będzie rumiany, puszysty, a jego brzegi będą lekko odstawać od tortownicy. Studzimy go ok. 20 minut w formie, po czym wyjmujemy i studzimy na kratce kuchennej.
Jeśli chcecie przygotować tort, to należy poczekać aż biszkopt całkowicie ostygnie.
Notka: niektórzy upuszczają biszkopt na podłogę od razu po wyjęciu z piekarnika, z odległości ok. 50cm, po to by wyrównać jego powierzchnię. Robiłam biszkopt z upuszczaniem i bez, i za każdym razem był dobry, więc nie uważam za konieczność rzucania go na podłogę (zdarzyło mi się raz, że przez to pękł).