Nie wiem jak to się stało, że tyle czasu nie udawało mi się dodać tego przepisu na ostrego kurczaka po tajsku na bloga. Pewnie dlatego, że ta potrawa u nas, podobnie jak makaron z tuńczykiem jest zupełnie awaryjna. Robię ją zawsze wtedy, gdy nie wiemy na co mamy ochotę lub po prostu brak sił, chęci i czasu na gotowanie. Wówczas znika ona bardzo szybko, a ja standardowo nawet nie jestem zainteresowana tym, żeby zrobić choćby jedno zdjęcie. Tym razem jednak mi się udało! Przepis pochodzi z mojej ulubionej książki o kuchni tajskiej, napisanej przez Darię Ładochę „W mojej tajskiej kuchni”. Jest rewelacyjna i jeśli lubicie azjatyckie klimaty to warto mieć ją na swojej półce.
Do tego dania idealnie pasuje ryż jaśminowy. Jeśli chcecie ugotować go dobrze to na dole podaję wskazówki.
Składniki dla 2 osób:
– 300g piersi z kurczaka, pokrojonej w paski
– 1/2 szklanki orzechów nerkowca bez soli podprażonych na suchej patelni
– 1 mała cebula, drobno pokrojona
– 4 suszone, czerwone papryczki chili w całości*
– 1 świeża czerwona papryczka chili, drobno posiekana
– 1/2 pęczka drobno pokrojonego szczypiorku
– 2 ząbki czosnku drobno posiekane
– 1,5 łyżki sosu rybnego
– 1 łyżka sosu sojowego
– garść świeżej kolendry
Przygotowanie:
1. Na głębokim tłuszczu usmażyć suszone papryczki chili na chrupiąco (ok. 2 minuty).
2. W woku lub na patelni rozgrzać łyżkę oleju i podsmażyć czosnek na złoty kolor. Dorzucić kurczaka i podsmażać chwilę, aż zrobi się biały. Następnie dodać cebulę, orzechy nerkowca, smażoną suszoną papryczkę chili i szczypiorek. Dodać sos rybny i sojowy. Wymieszać, posypać świeżą papryczką chili oraz kolendrą.
*Te suszone papryczki nie są konieczne, ale jeśli jesteście fanami ostrości to ich nie omijajcie. Dodają niesamowitego smaku i ostrości temu daniu.
Jak dobrze ugotować ryż jaśminowy?
Nauczyłam się tego właśnie z książki Darii i bardzo Wam polecam ten sposób.
Jedną porcję ryżu zalewamy 1,3 porcji zimnej wody (czyli na szklankę ryżu wlewamy 1,3 szklanki wody). Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy gaz do minimum i gotujemy przez 10-15 minut. Podczas gotowania nie mieszamy ryżu i nie podnosimy pokrywki. Po upływie tego czasu zostawiamy ryż pod przykryciem najlepiej jeszcze na 10-15 minut.
Uwagi: nie dodajemy wcześniej soli, nie płuczemy ryżu przed gotowaniem. Jeśli jest w torebce to ją rozcinamy i ryż wsypujemy do garnka.